„Czy/tam/czy/tu” nabór do 5 numeru (1/2018): „Folklor-Wieś”

Termin: 22.11.2017

Od popegeerowskich wsi polskich, przez afrykańskie wioski pod równikiem, do amerykańskich „domków na prerii”: literatura dla dzieci i młodzieży całego świata zna wiele przedstawień wsi. Wieś bywa zaściankiem, z którego można (a czasami nawet trzeba) wyrwać się, ale niekiedy stanowi także atrakcyjną alternatywę wobec miasta. Z wsią nierozerwalnie związany jest folklor, w wielu miejscach wymierający, będący jednocześnie inspiracją dla wielu dzieł literatury dla najmłodszych.

W numerze 1/2018 pragniemy przyjrzeć się następującym tematom:

• folklor jako źródło inspiracji w literaturze dla dzieci
  • obrazy dziecka wiejskiego w literaturze dla najmłodszych
  • wieś jako przestrzeń w literaturze dla dzieci i młodzieży
  • baśnie ludowe świata
  • kontrast/alternatywa wieś-miasto
  • ucieczki ze wsi i powroty do niej
  • przemiany cywilizacyjne na wsi w literaturze dla dzieci

Czekamy na Wasze teksty do 20 lutego 2018. Przyjmujemy artykuły w języku polskim i angielskim, oprócz tego mile widziane są także recenzje monografii naukowych dotyczących literatury dla dzieci i młodzieży. Przed wysłaniem tekstu prosimy zapoznać się z wytycznymi redakcyjnymi dla autorów, które są dostępne na stronie: http://www.ctct.polonistyka.uj.edu.pl/dla-autorow. Prosimy przesyłać je na adres e-mail: redakcja.czytamczytu@gmail.com.

Data opublikowania: 23.11.2017
Osoba publikująca: Janusz Smulski